ERP - системи
  • Начало
  • ERP - системи
  • Внедряване на ERP
  • Допълнителни въпроси за ERP
  • Анкета
  • Контакти
  • Източници

Picture

                                        Какво е ERP?

ERP (Enterprise Resource Planning) система е интегрирано софтуерно приложение, създадено с цел да обезпечи информационно планирането, контрола и анализа на всички процеси в едно предприятие.

           Какви са разликите между ERP и счетоводния софтуер?

Системите от типа „счетоводен софтуер” нямат управленски функции – те са насочени към обслужване на данъчната отчетност на фирмата. Към данъчната отчетност следва да се причислят всички външни лица, на които фирмата трябва да дава отчети – държава, акционери и т.н. Системите от този вид понякога имат модул за „склад”, като основната му насоченост е за отчитане на данъчното представяне на бизнеса. Поради тази му насоченост, модулът „Складово стопанство” често се оказва не достатъчно функционален за използване в оперативната дейност на фирмата.
Важно е да се отбележи една особеност на счетоводните програми. Поради пряката си насоченост към обслужване на счетоводната отчетност на фирмата, при условията на не-интеграция в единна фирмена система, те често работят по парадигма, при която счетоводните документи се явяват първични, а първичните документи – следствие. Тази парадигма е изключително удобна при използване в изолиран счетоводен отдел, в частност външна счетоводна къща. При този модел издаването например на данъчна фактура става, като се въведе нейното осчетоводяване и после се извика функцията „Отпечатай тази статия във вид на Фактура”.
Забележка: При Интегрираните системи и ERP системите нещата са точно на обратно – въвеждат се първичните документи, а осчетоводяването е следствие, което първоначално стресира счетоводителите свикнали да работят по счетоводния модел.
При работа със счетоводна програма се изисква обслужване от квалифицирани счетоводители за въвеждането даже на най-обикновени фактури. Това не е проблем в един изолиран счетоводен отдел, но става сериозна пречка при опит за внедряване на подобна система за използване от другите отдели. Това е естествено, тъй като например един търговец очевидно няма желание да въвежда осчетоводявания за да направи една продажба. Поради тази си особеност счетоводните програми на практика е изключително трудно да прераснат в интегрирани системи, които да се използват от всички отдели на фирмата.

          Каква е цената на една ERP система и от какво зависи?

Цената на една ERP зависи от прекалено много фактори и трудно може да се каже конкретно. Зависи от: броя лицензи, които ще бъдат закупени, вида на дистрибуцията на софтуера, функционалността – колко и кои бизнес процеси ще обхваща системата, от мащабите на фирмата и др. Ценовият диапазон, в който попадат ERP системите обикновено е от 5000 USD до 5 000 000 USD.
Изданието на EnterpriseOne, което е предназначено за малки и средни фирми – „Small Business Edition” e с цена между 4 500 евро (за 6 работни места, клиентска подсистема) до около 25 000 евро (за 25 работни места, подсистеми клиенти, логистика, производство и финанси). Дори и това да са сравнително ниски цени за ERP система , за една по-малка фирма може да й е трудно да ги плати. Затова ние предлагаме възможност за разсрочено плащане на продукта чрез безлихвен лизинг, като сумата може да се разсрочи до 2 години. Освен това, Алое Ко въведе като неизменна част от всички договори със свои клиенти клауза, с която се задължава да им върне парите, ако не са доволни от работата на ERP – решението. С тази възможност, която е единствена по рода си у нас, Алое Ко цели да гарантира на своите клиенти, че внедряването на EnterpriseOne ще повиши тяхната конкурентоспособност, без поемането на големи финансови рискове.

Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.